Psychoterapia
pomaga Pacjentowi osiągnąć
Poczucie autentyczności i wyjątkowości
Jak pracuje terapeuta?
Psychoterapeuta stara się dostosować do potrzeb klienta, ustalając dla niego proces psychoterapii – reaguje na jego potrzeby, dobiera tempo pracy, dba o jego komfort i poczucie bezpieczeństwa, proponuje metody pracy, kontroluje postępy. Bywa, że psychoterapia to tylko kilkanaście spotkań z psychologiem a czasem wymaga kilka lat cotygodniowych intensywnych emocjonalnie sesji, towarzyszenie pacjentowi w rozwoju, wprowadzeniu niezbędnych zmian w życiu, podejmowaniu wyzwań lub też wspieranie jej w radzeniu sobie z kolejnymi wyzwaniami.
Co jest czynnikiem leczącym?
To,co jest wspólne, to spotkanie dwojga ludzi: pacjenta oraz terapeuty w przestrzeni gabinetu. Stopniowo rozwija się między nimi relacja, która tworzy bazę do wspólnej pracy w dążeniu do realizacji celów na rzecz klienta, nad tym, co stanowi przyczynę cierpienia w jego życiu. Psychoterapia indywidualna trwa zwykle co najmniej pół roku, często dłużej. Psycholog spotyka się z pacjentem co tydzień o ustalonej porze. Niekiedy, na przykład w trudnych momentach życia, możliwe są intensywniejsze formy pracy z psychologiem – częstsze spotkania, dwa razy w tygodniu, dwie sesje po sobie. Niekiedy, zwykle pod koniec procesu terapii, sesje mogą odbywać się rzadziej – raz na dwa tygodnie czy raz na miesiąc. Każde spotkanie trwa 50 minut..
Jak działa psychoterapia?
Psychoterapia indywidualna bazuje na rozmowie pacjenta z terapeutą, podczas której wspólnie pracują nad identyfikacją i zrozumieniem trudności, które doświadcza pacjent. Terapia indywidualna odbywa się w bezpiecznej i poufnej atmosferze. Może stanowić skuteczną formę pomocy w rozwiązywaniu wielu trudności emocjonalnych i psychicznych, a także w osiągnięciu większej samoświadomości i zrozumienia siebie. Wiele osób decyduje się na psychoterapię, aby poprawić jakość swojego życia, zwiększyć poczucie własnej wartości, odnaleźć swój cel życiowy oraz poczucie sensu.